pondělí 16. dubna 2012

Úpravy střihů podle postavy (vystouplé břicho)

Jen málokdo má postavu jako ze škatulky a téměř každému něco chybí k dokonalosti nebo přebývá. Seriál věnovaný úpravám oblečení a střihů, aby co nejlépe lichotilo postavě, bych ráda zahájila problémem číslo 1 a to vystouplým břichem. U této tělesné disproporce se střih prodlužuje. O kolik? Kolem pasu uvažte rypsovou stužku a měření provádějte vždy na předním středu a na boku, a to od stužky až k podlaze. Od naměřené boční délky odečteme nejprve 1 cm a výslednou boční délku odečteme od naměřené přední délky. Výsledný rozdíl udává hodnotu, o niž musíme střih upravit. Dále si vyznačíme pomocné linie: vodorovnou linii asi 10 cm pod pasem, a to od předního středu až k bočnímu švu. Svislá linie musí probíhat souběžně s předním středem, a to ve vzdálenosti, která se rovná 1/10 obvodu boků minus 1 (nákresy 1 a 2). Podél vodorovné linie nyní střihový díl nastřihneme směrem od předního středu až těsně k bočnímu švu, podél svislé linie díl nastřihneme až těsně k vodorovnému střihu. Od předního středu až ke svislému nastřihu probíhá přídavek rovnoměrně, zatímco od svislého nástřihu až k bočnímu švu klínovitě. Okraje svislého nástřihu se roztáhnou směrem od sebe. U sukně nám takto vznikne požadovaný nový záševek, který však zakreslíme asi o 2 až 3 cm kratší než záševek původní (3). U šatů musíme hodnotu přídavku na spodním okraji změřit a pak ji zredukovat v bočním švu (4).

Postup čerpá z knihy Burda - Šití krok za krokem. Ke stažení zdarma zde.

Úprava střihu

Jak jsem šila povlak na polštářek

O víkendu jsem se trochu nudila a v ten nejnudnější okamžik, když už ani v televizi nedávali nic zajímavého, jsem se rozhodla vytáhnout šicí stroj a ušít opravdu jednoduchý povlak na polštářek. Celý pracovní postup mám podrobně vyfocen a příští víkend ho sem přidám.

povlak na polštářek

středa 4. dubna 2012

Potahové látky metráž

Každá sedací souprava, křeslo, lavice jednou musí odejít na onen svět :-). Někomu sedačka vydrží 20 let, jinému zase pár měsíců. Ono stačí málo. Rozverná návštěva popíjející červené víno, neposedný domácí mazlíček, děti s pastelkami...

Profesionální čištění křesla


Zničený potah můžete nahradit novou potahovou látkou, nechat vyčistit ve specializované čistírně nebo rovnou koupit novou sedací soupravu. Vždy záleží na konkrétní situaci.

Pokud se však rozhodnete přečalounit nábytek, mám pro Vás tip na levné jednobarevné potahové látky.

Oranžová potahová látka
potahová látka oranžová

Odolné vůči oděrům a běžnému opotřebování, stálobarevné. Šířka 150 cm, cena za metr látky 300 Kč.

Béžová potahová látka
béžová potahová látka

Na další látky se můžete podívat po kliknutí na pravý banner. V metráži mají zelené, vínové, oranžové, černé, hnědé, bordó, velbloudí.